Każdy kosmetyk musi być oznakowany zgodnie z Ustawą o Kosmetykach z 2001 roku i zgodnie z jej poprawkami.
1. Musi zawierać pełną nazwę zgłoszoną przez producenta do KSIoK (Krajowego Rejestru Informowania o Kosmetykach) i opis zgodny z dokumentacją bezpieczeństwa wyrobu. To znaczy, że producentowi nie wolno podawać żadnych niepotwierdzonych informacji o działaniu kosmetyku. Dlatego coraz więcej producentów kosmetyków podaje informacje z prowadzonych badań dermatologicznych czy użytkowych.
2. Musi zawierać adres producenta i kontakt telefoniczny lub adres strony internetowej, tak aby klient, czy lekarz polecający kosmetyki mógł skontaktować się z producentem.
3. Musi zawierać dokładną informacje o ilości produktu zawartej w opakowaniu.
4.Musi zawierać spis składników wg nazw INCI. Surowce powinny być wymieniane kolejno od surowca, którego jest w kosmetyku najwięcej do składników, których jest najmniej.
5. Musi zawierać informacje o okresie przydatności do używania. Jeśli kosmetyk jest dobry do użycia krócej niż przez 36 m-cy od wyprodukowania powinien zawierać na opakowaniu jednostkowym informację: najlepiej zużyć przed końcem:.... tu powinna być wpisana data. Jeśli np. w tubach datę podaje się na zgrzewie, to powinno być jeszcze dodane; „data na zgrzewie”. 6.Jeśli trwałość kosmetyku przekracza 36 m-cy, wówczas taki kosmetyk powinien być oznakowany znakiem otwartego pudełeczka i na pudełeczku powinna być wypisana ilość m-cy przydatności do użycia po otwarciu kosmetyku.
7. Przekreślony królik – znaczy, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Znaczy to, że zarówno gotowy wyrób jak i pojedyncze składniki użyte do produkcji nie były badane na zwierzętach.
8. Mogą wystąpić także znaki: BWC - Beauty Without Cruelty tzn.: piękno bez okrucieństwa, Not Tested on Animals (nie testowane na zwierzętach) i Animal Friendly (przyjazne zwierzętom).
9. Postać wyrzucająca opakowanie do kosza – to opakowanie przeznaczone jest do powtórnego przerobienia.
10. Trójkąt podpisany pod spodem np. LDPE symbolizuje rodzaj tworzywa z jakiego jest wykonane opakowanie.
11. Dwie strzałki tworzące koło to Gruener Punkt (Zielony punkt) – to informacja, że producent wspiera system recyklingu odpadów
12. Kula ziemska to znak umieszczany na produktach, które nie niszczą warstwy ozonowej.
Oznakowania kosmetyków poza tym mogą zawierać oznaczenia nagród i certyfikatów jakie otrzymał dany produkt.
Tu znajdziesz potwierdzoną przez kosmetologów i chemików wiedzę o tym jak działają i co kryją w sobie kremy, toniki, perfumy, szminki... Jakie składniki kosmetyczne zawierają, czy są bezpieczne i dlaczego. Od wieków zgłębiam ten temat nie tylko zawodowo. Postaram się wypełnić lukę między profesjonalnymi chemicznymi portalami, których treść jest trudna do zrozumienia a potoczną wiedzą każdej kobiety szukającej poczucia bezpieczeństwa i pewności, że kupione kosmetyki spełnią jej oczekiwania.
2 komentarze:
Jak to jest, nie wszystkie z tych znaków są na kosmetykach?
Oczywiście tak, ponieważ producenci umieszczają tylko te znaki, które dotyczą danego produktu. Obowiązkowe jest umieszczenie pełnej nazwy, składu wg. INCI, adresu producenta, zawartości w gramach lub ml, oznakowania rodzaju tworzywa z jakiego wykonane jest opakowanie i termin ważności w formie daty lub symbolu otwartego słoiczka.
Prześlij komentarz