Glikol propylenowy (propylene glicol) to organiczny związek z grupy alkoholi. Jest bezbarwną, oleistą cieczą bez zapachu, o słodkawym smaku. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, chemicznym, spożywczym i medycynie. Nie jest toksyczny. Jest wysoko higroskopijny.
Glikol propylenowy może być uzyskiwany np. z gliceryny, naturalnie występuje w trzcinie cukrowej.
Stosowany jako konserwant i emulgator i rozpuszczalnik, czyli substancja, która sama nie ma istotnego działania, ale w której może zostać rozprowadzony składnik czynny.
W kosmetykach stosowany jest do
- past do zębów i płynów do płukania ust,
- w środkach czystości,
- dezodorantu w sztyfcie,
- jako nośnik zapachów,
- jako składnik peelingów z kwasami AHA,
- w innych kosmetykach.
Glikol w niższych stężeniach przyczynia się do zwiększenia nawilżenia skóry, ułatwia złuszczanie warstwy rogowej naskórka, przy jednoczesnej regulacji procesu jego rogowacenia oraz usunięciu blizn i przebarwień.
3 komentarze:
Witam,
piszę artykuł prasowy na temat kosmetyków naturalnych i organicznych. Chcę skonfrontować to, co o nich mówią chemicy, kosmetolodzy a co, konsumenci.Interesuje mnie światopoglądowe i marketingowe podłoże tego sporu. Lektura Pani postów utwierdza mnie w przekonaniu, że Pani głos mógłby być dla mnie bardzo cenny. Jeżeli byłaby Pani chętna, żeby udzielić mi krótkiego wywiadu, proszę o kontakt na maila: adaszynskaa@tlen.pl
Chętnie udzielę bardziej szczegółowych informacji.
Pozdrawiam
Glikol propylenowy, jak łatwo zauważyć, jest na cenzurowanym u fanów i producentów kosmetyków naturalnych. Czy są jakieś zasadne podstawy do obaw, czy to tylko zwykły, niczym nie poparty mit jakich wiele w internecie? Na wielu stronach klepie sie jak mantre że GP jest kancerogenny, jednak nie udało mi sie znaleźć zadnych informacji z czym to mogłoby być związane?
podłączam się pod pytanie pierniczka :)
Prześlij komentarz