Z tej definicji wypływa konsekwentnie informacja, że kosmetyk nie leczy, nie powinno więc na etykietach kosmetyków znajdować się informacji sugerujących leczenie, czy nawet wspomaganie leczenia, mogą to być co najwyżej np. kremy do pielęgnacji cery skłonnej do trądzika różowatego.Surowce o właściwościach leków nie mogą być stosowane w kosmetykach. Kosmetyki także nie mogą przenikać przez skórę do krwi, gdyż leki wymagają bardzo precyzyjnego dawkowania, czego nie można narzucić klientom kupującym kosmetyki. Mimo, że wielu dermatologów twierdzi, że ponad połowa klientów w gabinetach dermatologicznych, to osoby, których skóra po prostu jest źle pielęgnowana. Tacy pacjenci, zdaniem dermatologów nie potrzebują leków a tylko dobrze dobranych kosmetyków. Osobny rozdział w dermatologii stanowią preparaty stosowane do zabiegów medycyny estetycznej, które są bardzo inwazyjne i zdecydowanie wykraczają swoim działaniem poza definicję kosmetyku. Preparaty dermatologii estetycznej muszą mieć dopuszczenia do obrotu jako leki. Każdy potencjalny, nowy surowiec kosmetyczny musi być poddany wnikliwej analizie i badaniom zanim zostanie dopuszczony do obrotu. W strukturach UE, aby dbać o bezpieczeństwo kosmetyków, zajmuje się Komitet ds. Dostosowania do Postępu Technicznego Dyrektyw Dotyczących Usunięcia Barier Technicznych w Handlu Kosmetykami.
Zgodnie z Dyrektywą Kosmetyczną opracowany został spis kategorii kosmetyków i opublikowany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie określenia kategorii produktów będących kosmetykami.
Wg. tego Rozporządzenia kosmetykami są:
- maseczki do twarzy (z wyjątkiem peelingu),
-podkłady kosmetyczne,
- pudry,
- mydła toaletowe, perfumowane i w płynie,
- wody kolońskie, wody toaletowe i perfumy,
-żele pod prysznic, płyny, sole, olejki i pianki do mycia,
- depilatory w kremie w wosku i sprayu,
- dezodoranty i antyperspiranty oraz kremy, pianki, toniki płyny do golenia,
- produkty do robienia i zmywania makijażu z twarzy i oczu,
- szminki, odżywki i inne - przeznaczone do ust,
- pasty i płyny do zębów,
- produkty do malowania i ochrony paznokci,
- płyny i żele do higieny intymnej,
- produkty do ochrony skóry podczas opalania,
- samoopalacze,
- preparaty przeciwzmarszczkowe,
- preparaty do pielęgnacji włosów: farby i rozjaśniacze do włosów, produkty do kręcenia i prostowania loków, pianki, woski, żele, lakiery, szampony, odżywki w płynie, w kremie oraz olejki i maski na włosy.
2 komentarze:
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
Kosmetyki na pewno dla każdej kobiety są czymś obowiązkowym i jestem zdania, że każda z nas ich używa. Ja jestem bardzo zadowolona z kosmetyków z firmy https://eveline.pl/ i muszę przyznać, że jak najbardziej są one warte tego aby je mieć. Mi się podobają tym bardziej, że teraz można je zamawiać z oficjalnego sklepu.
Prześlij komentarz