piątek, 28 stycznia 2011

Substancje czynne w kosmetykach naturalnych

Duszak kosmetyków naturalnych - rośliny (wszystkie ich części łącznie z owocami i nasionami), minerały a także woda, której w kosmetykach nie brak mają ogromne znaczenie w kosmetykach a naturalne ich pochodzenia ma dla skóry specjalne znaczenie. Przede wszystkim dlatego, że naturalne substancje aktywne w nich zawarte wchłaniają się 100x lepiej niż syntetyczne i nie ingerują w procesy fizjologiczne a tylko je wspierają. Działają łagodnie dostarczając substancji niezbędnych do życia i regeneracji komórek, których syntetycznie ciągle jeszcze nauka nie potrafi skopiować.
Te najcenniejsze substancje składniki kosmetyków naturalnych to:

FLAWONOIDY
Doskonały naturalny surowiec - antyoksydanty obecne we wszystkich roślinach, wychwytują wolne rodniki niezwykle skutecznie, hamują syntezę prostaglandyn, dzięki czemu przeciwdziałają stanom zapalnym, zapobiegają procesom starzenia, prawdziwy eliksir młodości. Dotąd rozpoznano ponad 8000 różnych flawonoidów, a 500 z nich zostało zbadanych.
OLEJKI ETERYCZNE
Poza łatwo wyczuwalnym aromatem olejki eteryczne przede wszystkim działają antyseptycznie, wspomagają regenerację i gojenie, łatwo wchłaniają się w przestrzeń międzykomórkową, ponieważ mają zdolność rozpuszczania się w lipidach naskórkowych.
ANTOCJANY
Uszczelniają naczynia włosowate, zmniejszając ich przepuszczalność. Antocjany są bardzo potrzebne gdy powstają obrzęki i wszystkie problemy tzw. cery naczynkowej czy trądziku różowatego. Antocjany to utlenowane cząsteczki, które tworzą barwniki czerwone w środowisku kwaśnym i niebieskie w środowisku zasadowym.

TANINY
Chemicznie nazywane polifenolami, mają zdolność wiązania się z białkiem i denaturacji białka dzięki czemu działają ściągająco na rozszerzone pory skóry, tworzą błonę ochronną, mają też zdolność zmniejszania przepuszczalności naczyń włosowatych, działają przeciwzapalnie.

SAPONINY
naturalny detergent-środek powierzchniowo czynny, pieniący się, nawilżający, pobudzający mikrokrążenie.

LECYTYNA
To polarne lipidy z których zbudowane są błony komórkowe. Wzmacniają więc komórki skóry. Równocześnie lecytyna to niezbędny składnik technologiczny kremów, który doskonale nawilża i ułatwia wchłanianie, szczególnie aktywnie działa w połączeniu z białkami. Normalizuje procesy metaboliczne komórek naskórka, pobudza jego regenerację. Odbudowuje skórne lipidy. Stosowana też w preparatach do pielęgnacji włosów szczególnie wysuszonych, zniszczonych trwałą, farbowaniem lub zbyt intensywnym działaniem promieni słonecznych.

CUKRY
Cukry proste i złożone (wielocukry). To cząsteczki hydrofilowe, które pęczniejąc w wodzie tworzą na skórze warstwę ochronną przed parowaniem wody ze skóry i nawilżającą. Cukry w połączeniu z kwasami pektynowymi tworzą pektyny wchodzące w skład budowy błon komórkowych.
Z kolei cukry proste w połączeniu z kwasem uronowym tworzy śluzy roślinne, które pęczniejąc w wodzie tworzą roztwory koloidalne, zapobiegając wysuszeniu skóry.
AMINOKWASY
Podstawowa cząsteczka z której zbudowane są białka. W roślinach występują w postaci asparaginy, glutaminy. Uczestniczą w odżywianiu i odnowie komórek. Nie wchłaniają się bezpośrednio przez warstwę rogową skóry. Najpierw są hydrolizowane na drodze enzymatycznej lub metabolizowane w postaci krótkich łańcuchów białkowych. W kosmetykach wykorzystywane są hodowle algi spirulina do uzyskania aminowasów niezbędnych dla człowieka.
FITOHORMONY
Roślinne fitosterole działające jak ludzkie hormony, stymulują odnowę komórek, pobudzają procesy fizjologiczne.

LANOLINA
Wosk, naturalny emulgator, pochodzący z wełny owczej.

KAROTENY
To roślinne barwniki rozpuszczalne w tłuszczach, żółte, pomarańczowe, czerwone, prekursory witaminy A. Najbardziej znany Betakaroten.

Brak komentarzy: