piątek, 14 sierpnia 2009

Fakty i mity o antyperspirantach

Największą sensację wokół antyperspirantów w ostatnich latach wywołał surowiec Aluminum Chlorohydrate.
Aliminium (Glin) mimo, że to jeden z najpowszechniejszych pierwiastków na ziemi, to metal o bardzo złej sławie. Kiedy wykryto obecność aluminium w mózgach ludzi chorych na chorobę Aldscheimera wyrzuciliśmy wszystkie aluminiowe (postkomunistyczne) garnki i sztućce, ponieważ dowiedziono, że w obróbce termicznej pożywienia aluminium reaguje z żywnością. Naukowo potwierdzono także, że aluminium odkłada się w wątrobie i może ją uszkadzać.... Przestaliśmy także stosować aluminiową folię do żywności. Wszyscy zaczęliśmy powtarzać, że aluminium szkodzi. W przemyśle aluminiowym zaczęto stosować różne środki ostrożności.
Już dziś nie zawsze wiemy dokładnie kiedy szkodzi i na co, ale na wszelki wypadek omijamy aluminium z daleka.
Więc jak to jest z tym antyperspirantem:
- po pierwsze problem dotyczy tylko antyperspirantów a nie dezodorantów (one nie zawierają związków glinu), patrz moje poprzenie posty,
- po drugie Aluminum Chlorohydrate w chwili aplikacji na skórę, wytrąca się w postaci nierozpuszczalnego w wodzie polimeru, który uszczelnia ujścia gruczołów potowych i nie ma możliwości przeniknięcia przez barierę naskórkową. Proszę, sprawdź co piszą o tym specjaliści w artykule: Glin w preparatach ochrony przeciwsłonecznej.

Jednak antyperslirant z Aluminium Chlorohydrate ma swoje wady:

- brudzi bieliznę pozostawiając białe plamy i powoduje sztywnienie bielizny pod pachami,

- przeciwdziała fizjologii hamując wydzielanie potu, więc wymaga przerw w stosowaniu np. w nocy i zmywania jego resztek ze skóry mydłem i wodą.

Swoje wady ma także antyperspirant z Aunem, czyli uwodnionym siarczanem potasu i glinu. Był znany już przez starożytnych - przezroczysty kryształ, który doskonale hamował krwawienia po goleniu i dezynfekował skórę, ale ją wysuszał i podrażniał.

Osoby, które intensywnie pocą się, szczególnie latem będą potrzebowały antyperaspirantów więc może nauka stworzy nowe surowce, które będą działały skutecznie i w pełni bezpiecznie.

Brak komentarzy: