czwartek, 20 sierpnia 2009

Czym są kosmetyki

Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych receptur na kosmetyki, wyszukują coraz to nowe rozwiązania nad którymi pracują latami duże laboratoria kosmetologiczne. Producenci kosmetyków chętnie sięgają po kosmiczne technologie i osiągnięcia medycyny. Wszystko po to, żeby zaspokoić najbardziej wyszukane gusty klientów. Czym więc stają się w efekcie tych działań kosmetyki.Zgodnie z obowiązującą Dyrektywą Kosmetyczną 76/768/EEC, załącznik V i liczne nowelizacje do załącznika , kosmetyk to każda substancja lub preparat przeznaczony do umieszczenia w kontakcie z różnymi zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (skórą, włosami, paznokciami, wargami i zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, z celem wyłącznym lub głównym czyszczenia ich, perfumowania ich, zmian ich wyglądu i/lub poprawy zapachu ciała i/lub ochrony ich lub utrzymania ich w dobrym stanie.

Z tej definicji wypływa konsekwentnie informacja, że kosmetyk nie leczy, nie powinno więc na etykietach kosmetyków znajdować się informacji sugerujących leczenie, czy nawet wspomaganie leczenia, mogą to być co najwyżej np. kremy do pielęgnacji cery skłonnej do trądzika różowatego.Surowce o właściwościach leków nie mogą być stosowane w kosmetykach. Kosmetyki także nie mogą przenikać przez skórę do krwi, gdyż leki wymagają bardzo precyzyjnego dawkowania, czego nie można narzucić klientom kupującym kosmetyki. Mimo, że wielu dermatologów twierdzi, że ponad połowa klientów w gabinetach dermatologicznych, to osoby, których skóra po prostu jest źle pielęgnowana. Tacy pacjenci, zdaniem dermatologów nie potrzebują leków a tylko dobrze dobranych kosmetyków. Osobny rozdział w dermatologii stanowią preparaty stosowane do zabiegów medycyny estetycznej, które są bardzo inwazyjne i zdecydowanie wykraczają swoim działaniem poza definicję kosmetyku. Preparaty dermatologii estetycznej muszą mieć dopuszczenia do obrotu jako leki. Każdy potencjalny, nowy surowiec kosmetyczny musi być poddany wnikliwej analizie i badaniom zanim zostanie dopuszczony do obrotu. W strukturach UE, aby dbać o bezpieczeństwo kosmetyków, zajmuje się Komitet ds. Dostosowania do Postępu Technicznego Dyrektyw Dotyczących Usunięcia Barier Technicznych w Handlu Kosmetykami.

Zgodnie z Dyrektywą Kosmetyczną opracowany został spis kategorii kosmetyków i opublikowany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie określenia kategorii produktów będących kosmetykami.

Wg. tego Rozporządzenia kosmetykami są:

- kremy, toniki, emulsje, żele i oliwki,
- maseczki do twarzy (z wyjątkiem peelingu),
-podkłady kosmetyczne,
- pudry,
- mydła toaletowe, perfumowane i w płynie,
- wody kolońskie, wody toaletowe i perfumy,
-żele pod prysznic, płyny, sole, olejki i pianki do mycia,
- depilatory w kremie w wosku i sprayu,
- dezodoranty i antyperspiranty oraz kremy, pianki, toniki płyny do golenia,
- produkty do robienia i zmywania makijażu z twarzy i oczu,
- szminki, odżywki i inne - przeznaczone do ust,
- pasty i płyny do zębów,
- produkty do malowania i ochrony paznokci,
- płyny i żele do higieny intymnej,
- produkty do ochrony skóry podczas opalania,
- substancje wybielające skórę,
- samoopalacze,
- preparaty przeciwzmarszczkowe,
- preparaty do pielęgnacji włosów: farby i rozjaśniacze do włosów, produkty do kręcenia i prostowania loków, pianki, woski, żele, lakiery, szampony, odżywki w płynie, w kremie oraz olejki i maski na włosy.

Brak komentarzy: