poniedziałek, 31 sierpnia 2009

Zapachy w kosmetykach

Wszystkie zapachy w kosmetykach oznaczane są nazwą wg. INCI: Parfum. To jednak nie jest cała informacja o zapachach. Ponieważ zapachy są często przyczyną uczuleń, podlegają bardzo ścisłym regułom produkcyjnym.

IFRA (International Fragrance Association) to Międzynarodowe Stowarzyszenia Substancji Zapachowych, które jest oficjalną organizacją światowego przemysłu perfumiarskiego. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa surowców zapachowych poprzez prowadzenie badań naukowych i opracowywanie standardów produkcyjnych oraz zasad bezpieczeństwa stosowania surowców zapachowych.

Naukowym ramieniem IFRA jest RIFM Research Institute of Fragrance Materials, który prowadzi badania substancji zapachowych i udostępnia najbogatszą na świecie bazę danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania zapachów, danych fizyko-chemicznych,

toksykologicznych i eko toksykologicznych.

Z badań tych wiadomo, że każda z kompozycji zapachowych składa się z bardzo wielu różnych składników, tzw. substancji zapachowych, obecnie używa się ich około 2000. Stwierdzono, że 26 takich substancji może być źródłem alergii. Powstała lista i następnie wydane zostało rozporządzenie nakazujące wymienianie tych substancji zapachowych wśród składników kosmetycznych na opakowaniach kosmetyków wg nomenklatury INCI

Wartości minimalne stężeń mogących wywołać alergie wynoszą 100 ppm (0,01%) dla produktów, które są spłukiwane ze skóry, np. żele do mycia oraz 10 ppm (0,001%) dla kosmetyków, które pozostają na skórze, np. kremy.
26 składników kompozycji zapachowych mogących powodować uczulenia:

Amyl Cinnamal
Anise Alcohol
Amylcinnamyl Alcohol
Benzyl Benzoate
Benzyl Alcohol
Benzyl Cinnamate
Benzyl Salicylate
Citronellol
Cinnamyl Alcohol
Farnesol
Cinnamal
Hexyl Cinnamal
Citral
Butylphenyl Methylprioponal Linalool Coumarin
Limonene
Eugenol
Linalool
Geraniol
Methyl 2-Octynoate
Hydroxycitronellal
Alpha-Isomethyl Ionone
Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene
Carboxaldehyde
Evernia Prunastri Extract
Isoegenol
Everinia Furfuracea Extract
Brak komentarzy: