środa, 19 sierpnia 2009

Jak czytać znaki na kosmetykach.

Każdy kosmetyk musi być oznakowany zgodnie z Ustawą o Kosmetykach z 2001 roku i zgodnie z jej poprawkami.

1. Musi zawierać pełną nazwę zgłoszoną przez producenta do KSIoK (Krajowego Rejestru Informowania o Kosmetykach) i opis zgodny z dokumentacją bezpieczeństwa wyrobu. To znaczy, że producentowi nie wolno podawać żadnych niepotwierdzonych informacji o działaniu kosmetyku. Dlatego coraz więcej producentów kosmetyków podaje informacje z prowadzonych badań dermatologicznych czy użytkowych.
2. Musi zawierać adres producenta i kontakt telefoniczny lub adres strony internetowej, tak aby klient, czy lekarz polecający kosmetyki mógł skontaktować się z producentem.
3. Musi zawierać dokładną informacje o ilości produktu zawartej w opakowaniu.
4.Musi zawierać spis składników wg nazw INCI. Surowce powinny być wymieniane kolejno od surowca, którego jest w kosmetyku najwięcej do składników, których jest najmniej.
5. Musi zawierać informacje o okresie przydatności do używania. Jeśli kosmetyk jest dobry do użycia krócej niż przez 36 m-cy od wyprodukowania powinien zawierać na opakowaniu jednostkowym informację: najlepiej zużyć przed końcem:.... tu powinna być wpisana data. Jeśli np. w tubach datę podaje się na zgrzewie, to powinno być jeszcze dodane; „data na zgrzewie”. 6.Jeśli trwałość kosmetyku przekracza 36 m-cy, wówczas taki kosmetyk powinien być oznakowany znakiem otwartego pudełeczka i na pudełeczku powinna być wypisana ilość m-cy przydatności do użycia po otwarciu kosmetyku.
7. Przekreślony królik – znaczy, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Znaczy to, że zarówno gotowy wyrób jak i pojedyncze składniki użyte do produkcji nie były badane na zwierzętach.
8. Mogą wystąpić także znaki: BWC - Beauty Without Cruelty tzn.: piękno bez okrucieństwa, Not Tested on Animals (nie testowane na zwierzętach) i Animal Friendly (przyjazne zwierzętom).
9. Postać wyrzucająca opakowanie do kosza – to opakowanie przeznaczone jest do powtórnego przerobienia.
10. Trójkąt podpisany pod spodem np. LDPE symbolizuje rodzaj tworzywa z jakiego jest wykonane opakowanie.
11. Dwie strzałki tworzące koło to Gruener Punkt (Zielony punkt) – to informacja, że producent wspiera system recyklingu odpadów
12. Kula ziemska to znak umieszczany na produktach, które nie niszczą warstwy ozonowej.
Oznakowania kosmetyków poza tym mogą zawierać oznaczenia nagród i certyfikatów jakie otrzymał dany produkt.

2 komentarze:

zdrowybadyl.blogspot.com pisze...

Jak to jest, nie wszystkie z tych znaków są na kosmetykach?

Oliwia Radwan pisze...

Oczywiście tak, ponieważ producenci umieszczają tylko te znaki, które dotyczą danego produktu. Obowiązkowe jest umieszczenie pełnej nazwy, składu wg. INCI, adresu producenta, zawartości w gramach lub ml, oznakowania rodzaju tworzywa z jakiego wykonane jest opakowanie i termin ważności w formie daty lub symbolu otwartego słoiczka.