czwartek, 20 sierpnia 2009

Które kosmetyki są bezpieczne

Kosmetyki stosujemy często na całe ciało i o ile żele do mycia zmywamy wodą, to balsamy, kremy czy make-up pozostają na skórze cały dzień. Mogą więc mieć wpływ na podstawowe funkcje fizjologiczne skóry, śluzówek, włosów, paznokci... Dlatego pytanie o bezpieczeństwo kosmetyków jest pytaniem nie tylko o wygląd naszego ciała, ale też po prostu o zdrowie. W Unii Europejskiej sprawa bezpieczeństwa kosmetyków została uregulowana przez akt prawny:
Dyrektywa Rady z dnia 27 lipca 1976 roku w sprawie zbliżenia ustawodawstwa państw członkowskich w dziedzinie kosmetyków (76/768/EEC)
Ta dyrektywa określa wymagania jakie stawia się producentom kosmetyków aby zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo konsumentom we Wspólnej Europie. Dyrektywa ujednolica, w sposób ogólny, przepisy we wszystkich krajach Unii aby zapewnić bezpieczeństwo kosmetyków na odpowiednim poziomie. Określa, co to jest kosmetyk, jakie są kategorie kosmetyków i jakie powinny być warunki produkcji, jak kosmetyki powinny być oznakowane, jakie surowce są dopuszczone a jakie nie, jaka jest procedura dopuszczania kosmetyków do obrotu, co powinna zawierać i gdzie powinna być przechowywana dokumentacja, wreszcie jakie sankcje grożą każdemu, kto nielegalnie produkuje i wypuszcza na rynek kosmetyki.
W roku 2001 Polska uchwaliła nową polską Ustawę Kosmetyczną, która dostosowała polskie prawodawstwo do unijnego. Tym samym zmieniła starą Ustawę obowiązującą od lat 30-tych.
Ustawa o kosmetykach z dnia 30 marca 2001 roku o kosmetykach (Dz. U. z 2001 r. Nr 42, poz. 473 z późniejszymi zmianami)
Cała jej treść wraz z wieloma zmianami obowiązuje do dziś. Wysoki poziom innowacyjności rynku kosmetycznego wymaga stałego monitorowania i dopasowywania regulacji prawnych do stale zmieniającej się rzeczywistości. Dla dociekliwych, dbających o bezpieczeństwo kosmetyków, może być interesujące prześledzenie uzupełnień ustawy dotyczące wykazu substancji dozwolonych i zakazanych. Widać w nich reakcje prawodawcy na bieżąco publikowane badania dotyczące surowców kosmetycznych : Dz. U. Nr 72 poz. 642 z późniejszymi zmianami
Wszyscy polscy producenci mają obowiązek ściśle stosować się do zaleceń Ustawy. Tak więc za bezpieczne kosmetyki możemy uznać te, które spełniają jej warunki. Klient sięgający po kosmetyki w sklepie powinien sprawdzać czy:
- kosmetyki oferują zaspokojenie jego potrzeb (najlepiej byłoby móc spróbować lub zasięgnąć porady specjalisty, np. kosmetyczki, dermatologa, farmaceuty czy dobrego dorady kosmetycznego),
- czy informacje o kosmetykach poparte są wynikami badań,
- czy na opakowaniach kosmetyków jest nazwa, adres i telefon producenta,
- czy oznaczony jest termin przydatności kosmetyków do użycia,
- czy nie zawiera jakichś substancji na które klient jest uczulony, pod warunkiem, że wie o tym na jakie substancje zareaguje alergicznie - po to na kosmetykach umieszczane
są składy surowcowe wg. nomenklatury INCI (patrz post o nomenklaturze INCI).
- czy kosmetyk posiada inne potrzebne oznakowanie (patrz post o oznakowaniu kosmetyków).

2 komentarze:

basia pisze...

Czy istnieje gdzieś lista substancji dozwolonych w kosmetykach? W dyrektywie są wszystkie te które są niedozwolone lub warunkowo dozwolone, a co z listą dozwolonych.

Oznacza, to, że wszystkie te, które się nie znajdują na liście są dozwolone?

Czy można się z Panią jakoś skontaktować?

Oliwia Radwan pisze...

Basiu, dawno nie było mnie na blogu, przepraszam, w kwestii odpowiedzi; w zasadzie nie ma takiej listy, ale każdy stosowany surowiec musi mieć swoją TWZ Kartę Charakterystyki, spójrz na inne posty, w tej kacie musi być informacja o jego producencie, bezpieczeństwie oraz zakresie i stężeniach stosowania.