niedziela, 11 kwietnia 2010

Lukrecja w kosmetykach


Lukrecja gładka /glicyrrhiza glabra/

Lukrecja jest jedną z najdawniej znanych roślin leczniczych na świecie. Zarówno w Europie, na dalekim Wschodzie, w starożytnym Egipcie i Rzymie. Z powodzeniem stosowana do dziś w ziołolecznictwie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym.

Glycyrrhiza wywodzi się z greckiego słowa „glycos”, które - słodki i słowa „rhiza”- korzeń. Rosnie naturalnie w Azji Środkowej i Południowej a także w południowej Europie. Uprawiana jest m. in. we Włoszech, Hiszpanii i w Polsce.

W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się właściwość, którą medycyna uznaje za niewskazaną, a mianowicie zatrzymywanie wody. Przez nagromadzenie wody, zwłaszcza w skórze dojrzałej, uzyskuje się wspaniałe głębokie nawilżanie i odżywienie komórek. Skóra twarzy staje się gładka, elastyczna i przede wszystkim zdrowa. Działanie to jest tym bardziej wskazane, że szybkie życie zwłaszcza w dużych aglomeracjach powoduje, że jesteśmy w ciągłym napięciu i stresie, porzebywamy dużo w pomieszczenaich z suchym powietrzem.

Lukrecja znalazła też zastosowanie jako jeden ze składników szamponów, kremów, toników czy żelów. Polecana także jest jako środek wspomagający leczenie zmian atopowych skóry oraz łuszczycy.

Dowiedziono,że korzeń lukrecji posiada silne właściwości łagodzenia podrażnienia, swędzenia i stanów zapalnych skóry, zmniejsza obrzmienia pod oczami, łagodzi podrażnienia i objawy alergii skórnej i atopowego zapalenia skóry. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antywirusowo. Wzmacnia naczynka krwionośne i zmniejsza zaczerwienie skóry. Wspomaga regenerację komórkowką oraz przyśpiesza gojenie drobnych uszkodzeń skóry i wyprysków. Zmniejsza negatywne skutki działania promieni słonecznych. Dzięki obecności flawonoidów wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Zwiększa zdolność regeneracji komórek skóry, która naturalnie obniża się wraz z wiekiem, dlatego jest polecany także jako składnik przeciwzmarszczkowy. Hamuje aktywność tyrozynazy, enzymu, który przyczynia się do tworzenia brązowego barwnika skóry. Nadmierna aktywność tyrozynazy powoduje tworzenie przebarwień skóry.

Dlatego prawdopodobnie stosowanie wyciągu z korzenia lukrecji będzie coraz powszechniejsze.

Brak komentarzy: