piątek, 4 lutego 2011

Glikol w kosmetykach (propylene glicol)

Glikol propylenowy (propylene glicol) to organiczny związek z grupy alkoholi. Jest bezbarwną, oleistą cieczą bez zapachu, o słodkawym smaku. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, chemicznym, spożywczym i medycynie. Nie jest toksyczny. Jest wysoko higroskopijny.

Glikol propylenowy może być uzyskiwany np. z gliceryny, naturalnie występuje w trzcinie cukrowej.

Stosowany jako konserwant i emulgator i rozpuszczalnik, czyli substancja, która sama nie ma istotnego działania, ale w której może zostać rozprowadzony składnik czynny.
W kosmetykach stosowany jest do

  • past do zębów i płynów do płukania ust,
  • w środkach czystości,
  • dezodorantu w sztyfcie,
  • jako nośnik zapachów,
  • jako składnik peelingów z kwasami AHA,
  • w innych kosmetykach.

Glikol w niższych stężeniach przyczynia się do zwiększenia nawilżenia skóry, ułatwia złuszczanie warstwy rogowej naskórka, przy jednoczesnej regulacji procesu jego rogowacenia oraz usunięciu blizn i przebarwień.

3 komentarze:

Agata pisze...

Witam,
piszę artykuł prasowy na temat kosmetyków naturalnych i organicznych. Chcę skonfrontować to, co o nich mówią chemicy, kosmetolodzy a co, konsumenci.Interesuje mnie światopoglądowe i marketingowe podłoże tego sporu. Lektura Pani postów utwierdza mnie w przekonaniu, że Pani głos mógłby być dla mnie bardzo cenny. Jeżeli byłaby Pani chętna, żeby udzielić mi krótkiego wywiadu, proszę o kontakt na maila: adaszynskaa@tlen.pl
Chętnie udzielę bardziej szczegółowych informacji.
Pozdrawiam

zaczarowany pierniczek pisze...

Glikol propylenowy, jak łatwo zauważyć, jest na cenzurowanym u fanów i producentów kosmetyków naturalnych. Czy są jakieś zasadne podstawy do obaw, czy to tylko zwykły, niczym nie poparty mit jakich wiele w internecie? Na wielu stronach klepie sie jak mantre że GP jest kancerogenny, jednak nie udało mi sie znaleźć zadnych informacji z czym to mogłoby być związane?

Vixen pisze...

podłączam się pod pytanie pierniczka :)