wtorek, 15 grudnia 2009

Jakie badania na kosmetykach potwierdzają ich skuteczność

Producenci kosmetyków coraz częściej w reklamie sięgają do wyników badań przeprowadzonych na kosmetykach. Podają np., że 80% klientek oceniło, że kosmetyk jest skuteczny. To znaczy, że zostały przeprowadzone badania subiektywnej oceny skuteczności potencjalnych klientów. W takich badaniach zwykle bierze udział 20 -30 osób, rzadko więcej. Ocena skuteczności jest subiektywna.
Tego typu badanie aplikacyjno użytkowe nie jest badaniem obowiązkowym, należy do badań dodatkowych. Z punktu widzenia dopuszczenia do obrotu ważne są badania dokonywane pod okiem specjalisty dermatologa lub laboratorium mikrobiologicznego.
Do takich badań należy TEST DERMATOLOGICZNY
Polega on na ocenie działania gotowej receptury na skórę ochotników (nazywanych Probantami), których dobiera się wg przeznaczenia kremu. Zadaniem tego badania jest określenie, czy kosmetyk nie jest niebezpieczny dla skóry, czy wywołuje podrażnienia, zaczerwienienia, czy nie uczula lub nie wywołuje swędzenia, przesuszenia skóry, nadmiernego złuszczanie skóry, stanów chorobowych. Głównym zadaniem tego testu jest sprawdzenie czy kosmetyk nie szkodzi. Ten test zastępuje stosowane kiedyś badanie na oku królika. O badaniach na zwierzętach poczytaj tutaj.
Procedura tego testu jest jednakowa. Wszystkie ośrodki badawcze prowadzą ją w ten sam sposób. Podaje się liczbę osób stosujących kosmetyk (zwykle 30-40 osób), rodzaj ich cery, sposób aplikacji. Taki test zwykle trawa ok. 6 tygodni.
Test dermatologiczny jest jednym z podstawowych narzędzi badawczych kosmetyków.
Ten test jest potrzebny do dokonania oceny bezpieczeństwa i wydania tzw. Certyfikatu Safety assessment.
W kolejnych postach opiszę inne badania.

2 komentarze:

Natusiek pisze...

Dzień dobry. Mam pytanie czy produkowane w domu mydła, które chciałabym sprzedawać też muszą przechodzić testy dermatologiczne, mikrobiologiczne i być potwierdzone przez safety assassmenta? pozdrawiam :)

Er vish pisze...

Witam, w jakich granicach cenowych zamyka się test dermatologiczny i gdzie wykonać taki test? Wspaniały blog!