czwartek, 19 listopada 2009

Czy konserwanty w kosmetykach są potrzebne?

Co to są konserwanty?

To najogólniej składniki kosmetyków (naturalne lub syntetyczne), które dodawane są do kosmetyków dla zabezpieczenia przed nadmiernym rozwojem flory bakteryjnej, wirusów, utlenianiem emulsji. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa conserwo, które oznacza zachowuję.


Do czego służą konserwanty w kosmetykach?

Większość składników kosmetycznych to bardzo dobre pożywki dla wielu różnych drobnoustrojów obecnych w otaczającym nas powietrzu i na naszym ciele. Mnożenie się ich w emulsji zainfekowanej po otwarciu fabrycznie zamkniętego opakowania możliwe jest np. z powietrza lub z rąk użytkowników. Mnożące się bakterie nie tylko mogą zmienić konsystencję, zapach i właściwości kosmetyku. Mogą wywołać zakażenie u użytkowników.

Konserwanty chronią kosmetyk zarówno w procesie produkcji jak i codziennego stosowania. Szczególnie ważne są w kosmetykach dla dzieci, kosmetykach pod oczy i do higieny jamy ustnej i do higieny intymnej.

Dlaczego konserwanty mają złą sławę?

Przede wszystkim dlatego, że wydają się niepotrzebne, ponieważ nie należą do substancji aktywnych a mogą wywoływać uczulenia, zwłaszcza, gdy jest ich wiele. Łatwo tez podważyć zasadność ich zastosowania.
Ograniczanie ilości zastosowanych konserwantów do minimum i poszukiwanie ciągle nowych, najlepiej pochodzenia naturalnego to dziś ważne wyzwanie dla przemysłu kosmetycznego.
Jednak nawet 100% naturalna substancja może wywoływać niepożądane skutki na skórze jak np alergie. Dlatego każda powinna być dokładnie przebadana. Takie badania zwykle trwają długie lata. Czasem więc lepiej jest stosować znane substancje, choć nie zawsze w 100% naturalne dlatego, że znane jest dokładnie ich działanie i interakcje z innymi składnikami kosmetyków. Dobieranie konserwantów to bardzo ważna, choć niedoceniana czynność w projektowaniu kosmetyków.

Dlaczego PARABENY są szkodliwe?

Szkodliwość parabenów stosowanych w dopuszczalnych stężeniach nie została dowiedziona. W Internecie krąży wiele mitów i hipotez na ten temat. Niestety żaden nie jest potwierdzony. Parabeny są dopuszczone do stosowania w kosmetykach i w lekach. Oczywiście, gdy ktoś jest na nie uczulony, powinien omijać kosmetyki konserwowane parabenami. Niestety taka osoba nie ma gwarancji, że inne konserwanty tez nie wywołają alergii. Dlatego producenci dbający o bezpieczeństwo klientów starają się ograniczać zastosowanie parabenów do minimum. Stosują np. dwa z 5 możliwych.

Czy olejki eteryczne konserwują kosmetyki?

Tak, dowiedziono, że olejki eteryczne mają takie właściwości. Olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania. Ich biobójcze działanie obejmuje zarówno bakterie Gram (–) i Gram (+), jak i drożdże i pleśnie. Najcenniejsze są: olejek tymiankowy, który zawiera tymol, olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, cynamonowy, z szałwii czy oczaru wirginijskiego.

Czy spirytus jest dobrym konserwantem?

Spirytus, jako konserwant napewno dobrze spełnia swoje zadanie ze względu na swoją niezaprzeczalną skuteczność. Nie powinien jednak być stosowany w stężeniu większym niż 5% a w kosmetykach co cery suchej i wrażliwej lepiej go wcale nie stosować, ponieważ może wysuszyć skórę.

Czy witamina E jest konserwantem?

Tak, witamina E ma właściwości zapobiegania jełczenia tłuszczów.

Brak komentarzy: